Šnorchlování ve Středozemním moři – top 5 míst, kvůli nimž nemusíte do exotiky

dovolená 2021

 

 

Šnorchlování ve Středozemním moři – top 5 míst, kvůli nimž nemusíte do exotiky

Možná máte spojené potápění, respektive šnorchlování, hlavně s exotikou. Pestrobarevné rybky, hemžící se ve velkých skupinách nebo korály a mořské sasanky. Zcela jistě vás napadne, že musíte vyrazit do exotiky, nejblíže k Rudému moři. My pro vás vybrali 5 míst, kde si skvěle zašnorchlujete a kam doletíte za 3h!

Itálie

V tomto duchu asi nejoblíbenější místo na potápění. Nejde ani tak o pevninskou Itálii, jako o její 3 známé nebo možná pro někoho neznámé ostrovy. Severně od sicilského Palerma leží malý sopečný ostrůvek Ustica, který se stal Mekkou potápěčů a milovníků podmořského dobrodružství. Nejčastěji se tak zkušení potápěči, ale i začátečníci vydají do jeskyní Grotta Azzurra, Grotta Verde a Grotta delle Barche. Za zmínku stojí také lokality ScogliodelMedico a Grotta dei Gamberi.

Evropský Karibik, jak se Sardínii přezdívá, vás překvapí jedinečnou možností vidět mořské kopretiny, červené korály nebo hejna barevných rybek, ukrývající se v jeskyních a mořských prohlubních. Nejlepší lokalitou k objevování mořského dna je původní rybářská vesnička Isola Rossa.

Za zmínku stojí i ostrov Elba, třetí největší italský ostrov, který se stal nuceným exilem francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte. Ostrov ukrývá více než tři desítky oblíbených potápěčských lokalit jako: La Corbella, La Facciola, Secca di Fonza nebo I Corbelli.

Řecko

Pravděpodobně největší koncentrace pestrobarevných rybek v celém Řecku je u útesu Kalafakiona, ležící na ostrově pelikánů – Mykóny. Mimoto zde narazíte na starobylé rozbořeniny významných staveb.

Kréta se řadí vůbec k nejlepším místům ke šnorchlování v Evropě. V zálivu Mirabelo narazíte nejen na bohatý podmořský svět, ale také na potopené město Olous.

Za mořskými želvami se vypravte na ostrov Zakynthos, kde můžete narazit až na 1 300 želv, s nimiž si můžete i zaplavat.

Francie

Hyèrské ostrovy, které v minulosti sloužily jako tábor pro mladistvé provinilce, patří k velice oblíbené destinaci pro šnorchlování. Zejména pak oblast Port-Cros.

Francouzská riviéra není jen místem na slunění, ale také ,,pohřebištěm“ vraků. V hloubce více než 40 metrů objevíte vrak ponorky LeRubis či vrak lodi L´Espingole. Na zkušené potápěče čeká opravdová perla podmořského světa, a to vrak lodi LeProphete z poloviny 19. století!!

Kypr

Nejoblíbenější potápěčskou lokalitou na Kypru jsou bezpochyby břehy u historického města Paphos. Asi nejzajímavější podívanou je tzv. Amphitheatre, přístupný z Korálové zátoky. Přírodní útvary, jež vytesaly mořské proudy, připomínají podmořský amfiteátr.

V roce 1979 se potopila kousek od břehu Larnacy švédská loď Zenobia. Vrak trajektu je dlouhý 178 metrů dlouhý a 28 metrů široký.

Malta

Nejmenší samostatný stát Středozemního moře s bohatou historií a s atraktivními potápěčskými lokalitami. Ať už se jedná o vraky letadel či lodí nebo podmořské jeskyně s bohatou podmořskou faunou a florou, zcela jistě si zamilujete tento malý ostrůvek.

Oblíbeným místem na jihu Malty je Blue Grotto, soustava podmořských jeskyní, které jsou utvářeny vymíláním podmořských útesů.