Srdcem Černé Hory je Kotor

Kdy jet do Černé Hory na dovolenou

 

 

Srdcem Černé Hory je Kotor

Krásná země plná dobrodružství a překvapení je blíž než si myslíte! Dopravit se tam od nás lze autem, autobusem nebo vlakem. Pokud ovšem toužíte po rychlé změně, stačí využít přímý let a za hodinku vystupujete na skok od malebných pláží, luxusních hotelů a romantických městeček.

Hlavním městem Černé Hory, perly Balkánského poloostrovu, je Podgorica. Jejím srdcem je však Kotor. Historický skvost s bohatou námořní historií a významným přístavem se nachází na konci zálivu Boka Kotorska, který s přehledem vyhrává soutěže o nejfotogeničtější místa jižní Evropy. My se vsadíme, že i ve vašich fotoalbech si zahraje jednu z důležitých rolí. Kulisu 29 kilometrů dlouhého zálivu, kterou hledáčky fotoaparátů tolik milují, doplňují všechny odstíny modré barvy Jaderského moře a dramatické scenérie vápencového pohoří Lovćen, na jehož úpatí se město Kotor nachází.

Nádherně zachovalé středověké město Kotor je už víc než 40 let zapsané na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Důvodů, proč se Kotor mezi vybranou společnost dostal, je více, ale tím hlavním jsou hradby. Masivní, dlouhé a vysoké hradby – postavené v průběhu 400 let trvající nadvlády Benátčanů – chrání klenoty světského i církevního původu. K těm nejvýznamnějším patří románsko renesanční katedrála sv. Trifóna, románský kostel sv. Lukáše a hodinová věž.

Během návštěvy Kotoru se určitě podívejte do Námořního muzea. Právě tam se nejlépe seznámíte s velmi starou námořní tradicí Kotoru a zdejším Bratrstvem mořeplavců Boky Kotorské. Málokdo ví, že v Kotoru točil svůj debutový film Brad Pitt. Sice za tu práci nedostal moc peněz, ale Kotor si tak zamiloval, že se tam v roce 2010 vrátil i s manželkou Angelinou Jolie. Stejně jako oni tak můžete při procházkách Kotorem obdivovat v labyrintu křivolakých uliček staré budovy, kamenné balkony a balustrády. Do Kotoru se vyplatí jet za památkami a historií, ale i za dobrých jídlem a kulturou. Město je dějištěm různých slavností a festivalů. Pokud vás zajímá, jak město a jeho okolí vypadá seshora, dopřejte si výstup k pevnosti sv. Jana, která je součástí městského opevnění. Připravte se na sportovní výkon, cesta je strmá, ten výhled ovšem stojí za to! Ti, kteří tu trasu znají, radí vyrazit brzy ráno nebo později večer, nezapomenout na pití a počítat s dvěma až třemi hodinami šlapání.

Jestliže jste do Kotoru přijeli v sezóně a také kvůli čistému a teplému moři, pak je lepší se v tomto městečku nebo jeho blízkém okolí rovnou ubytovat. Pláží není moc a ty, které najdete, jsou zpravidla malé nebo soukromé. Podívejte se třeba na lázeňský hotel Blue Kotor Bay Premium Spa resort pro dospělé hosty půl hodiny cesty od Kotoru, na hotel Casa del Mare Vizura ve vesnici Dobrota jen pět minut jízdy od města nebo na hotel Huma Hotel & Villas u pláže Virtu, který stojí asi 10 minut jízdy do Kotoru. Není-li vaším hlavním zájmem koupání v moři a do Černé Hory cestujete mimo hlavní turistickou sezónu, společnost vám budou kromě místních lidí dělat snad jen všudypřítomné kočky. Mimo sezónu je okolí Kotoru atraktivní pro turisty a sportovce, je také čím dál oblíbenějším cílem svatební i wellness turistiky.