Azory jsou definitivně skrytým pokladem Evropy

Azorské ostrovy

 

 

Azory jsou definitivně skrytým pokladem Evropy

Maledivy, Mallorca nebo Korsika. To jsou typické destinace pro cestovatele, kteří si chtějí užít luxusního mořského letoviska na evropských ostrovech. Azory na seznamu častokrát chybí, přitom je to obrovská škoda. Azorské ostrovy totiž přímo lákají k dobrodružství.

Azorské ostrovy patří Portugalsku, nachází se uprostřed Atlantského oceánu a většina Evropanů o nich nic moc neví. Přitom je těžké představit si místo, které by lépe vyhovovalo milovníkům přírody, vyznavačům dobrodružných sportů a všem, kdo touží vyhnout se mainstreamovým destinacím.

Co od Azorských ostrovů očekávat?

Azorské ostrovy nejsou nic jiného než odkryté vrcholky podmořských hor. Leží na spojnici evropské, americké a africké tektonické desky, takže jsou výsledkem sil, jež navždy utvářejí naši planetu. Právě proto zde najdete jeskyni, horké prameny, modrá jezera, ale i cedrové lesy. Nechybí ani dech beroucí pláže.

Obyvatelé se o svou krajinu vzorně starají, vyspělá městská zástavba pokrývá pouze 5 % země, zbytek tvoří mozaika chráněných oblastí a mořských rezervací. Asi 40 % energie pochází z obnovitelných zdrojů, většina z geotermální energie. Není proto divu, že byly Azory vyhlášeny nejlepší světovou destinací pro udržitelé cestování.

Co si tady určitě užijete?

Až třetina světových kytovců se nachází ve vodách kolem Azor, včetně delfínů skákavých. Dovolená na Azorských ostrovech by tedy rozhodně nebyla kompletní bez pozorování velryb a delfínů. Pravidelnými návštěvníky jsou také žraloci modří.

Voda bohatá na živiny vyvěrající z hlubin je skvělá také pro potápění. Podle všeho jde o nejlepší místo pro potápění v Atlantiku, od května do října je tu viditelnost až 30 metrů. Pozorovat lze celý kaleidoskop živočichů od barakud až po želvy. Všechny ostrovy kromě Sao Jorge a Corvo mají akreditovaná potápěčská centra, půjčují vybavení a nabízí exkurze.

Moře je skvělé i pro vodní spory. Vydejte se sem surfovat, na windsurf, jezdit na kajaku, paddleboard či jiné vodní aktivity. A když budete chtít trochu klidu, prostě se naložíte do jedné z děr, které vytvořila láva.

Seznam míst, kam se vydat na turistiku, je pak téměř nekonečný. Jezera, jeskynní systémy, skalní útvary, krátery a kužely, je toho nespočet. Nachází se tu také nejvyšší hora Portugalska, Mt. Pico s výškou 2350 m. Tak už hledáte letenky?